Klima je jedan od najznačajnijih faktora na formiranje biljnih zajednica, te se vrlo često dešava da se vegetacija jednog kraja vezuje za karakteristike regionalne klime.
Po klimtskoj reonizaciji Srbije, Zabran se nalazi u III klimatskom reonu i klimatskom području III D. Ovo područje se odlikuje umerenom kontinentalnom klimom. Reon je pod uticajem Sredozemnog mora i Atlanskog okeana, a podreon je pod uticajem hladnog kontinentalnog vazduha iz severnih i severoistočnih delova Evrope.
Za prikazivanje klimatskih prilika korićeni su podaci Hidrometeorološkog zavoda Srbije za stanicu Beograd.
- srednje trajanje perioda bez mraza je 180-215 dana
- trajanje sunčevog sjaja je od 2000-2100 časova, što ima veliki značaj,
- broj dana sa maksimalnom temperaturom preko 30°C (30-40 dana), ponekad temperatura dostiže 40-42°C,
- srednja količina padavina iznosi 691 mm. Doba sa najvećom količinom padavina je proleće i leto, dok je zima sa najmanje padavina.
- značajna karakteristika ovog reona je čest prodor hladnog, suvog i jakog vetra sa jugoistoka i istoka poznatog pod nazivom košava.
T e m p e r a t u r a
Temperatura vazduha je jedan od važnijih klimatskih faktora od kojih zavisi opstanak živog sveta u jednom kraju. Za opstanak šumskih vrsta potrebne su izvesne minimalne količine toplote, bez kojih se prekidaju fiziološke funkcije biljaka. Na život biljaka u toku vegetacije veoma važnu ulogu ima pojava poznih prolećnih mrazeva i ranih jesenjih mrazeva.
Srednja mesečna i srednja godišnja temperatura vazduha
I - 0.1
II -1.5
III - 6.1
IV - 12.2
V - 17.1
VI - 20.5
VII - 22.8
VIII - 21.8
IX - 18.4
X - 12.7
XI - 7.5
XII - 1.9
Srednje mesečne temperature pokazuju pravilnost u kretanju sa minimumom u januaru a maksimum u julu.
Godišnje kolebanje temperature je veliko i dostiže u ekstremnim slučajevima 47,6°C. Zime su po pravilu oštre i promenljive. Najveća razlika izmedju najtoplijeg i najhladnijeg dana dostiže 16,7°C u februaru.
Rani mrazevi se javljaju u novembru, a kasni mrazevi krajem marta što ne bi trebalo da ima negativne posledice na vegetaciju.
P a d a v i n e
Za život bilja je važna ne samo količina vode koja padne na zemlju, nego i njen raspored u toku godine. Što je veća toplota, to je veća potreba za pravilnijim snabdevanjem vodom.
Srednje mesečne i godišnje sume padavina
I - 46
II - 41
III - 47
IV - 50
V - 82
VI - 91
VII - 59
VIII - 61
IX - 44
X - 59
XI - 54
XII - 55
Na osnovu meteoroloških podataka minimum padavina je u februaru i septembru, a maksimum u maju i junu. U toku vegetacionog perioda (mart-septembar) padne 434 mm što iznosi 60% od godišnje količine padavina. Leti kiše najčešće padaju u popodnevnim časovima od 16-21 časova, a u proleće od 15-17 časova.
Padavine u vidu grada se najčešće javljaju u maju i junu, ali se mogu javiti i u periodu april-septembar.
Snežni pokrivač je veoma promeljiv iz godine u godinu kako u pogledu debljine tako i dužine trajanja. Debljina varira od 5-70 cm, a dužina trajanja od 2-66 dana.
V e t a r
Za opštu karakteristiku klime jednog područja od velikog značaja su brzina, pravac i učestalost pojave vetra, što se odražava na vegetaciju kao i na zemljište.
Obrenovac karakterišu dva vetra, koja se po pravilu javljaju u različito doba godine.
Košava ili jugoistočni vetar uglavnom se javlja zimi i u prolećnim i jesenjim mesecima. Najčeće je suv i hladan, dostiže brzinu od 18-40 km/h, i obično duva sa jakim udarima, koji na mahove mogu dostiži olujnu brzinu od 90-115 km/h.
Zapadni i severnozapadni vetar pretežno se javlja leti, po jačini je znatno slabiji od košave, ali takodje dovodi do isušivanja zemqiljta.
Sagledavajući ukupne klimatske uslove - srednju godišnju amplitudu 11,8°C, vegetacioni period bez mraznih dana, godišnja količina padavina od 691 mm, od čega oko 56% u toku vegetacionog perioda, oblačnost i dr. može se zaključiti da su oni povoljni za razvoj šumske vegetacije.